Marka|Produkty

Przyjęcie członków rodziny Steiger do Panteonu Sławnych Producentów Maszyn Rolniczych i 50 lat zakładu produkcji ciągników w Fargo

22 sty 2019

John, Maurice i Douglass Steiger, ojciec i synowie, którzy ponad 60 lat temu zbudowali pierwszy przegubowy ciągnik z napędem na cztery koła, zostali przyjęci do Panteonu Sław Północnoamerykańskiego Zrzeszenia Producentów Maszyn Rolniczych (AEM) w wyrazie uznania za wkład w rozwój rolnictwa poprzez postęp techniczny. To wyróżnienie przypada w roku jubileuszu 50-lecia istnienia zakładu produkcyjnego ciągników Steiger w amerykańskim Fargo w stanie Północna Dakota, gdzie ich produkcja jest kontynuowana do dziś. Zakład produkcyjny w Fargo stał się częścią Case IH w 1986 r., a od 1996 r. produkowane są w nim ciągniki przegubowe z gąsienicowym układem jezdnym Quadtrac oraz ciągniki kołowe Steiger.

Panteon Sław Zrzeszenia AEM powstał w 2008 r. i od tego czasu przyznaje wyróżnienia osobom, które poprzez wynalazki i prace konstrukcyjne, działalność w zakresie zarządzania i pełnienie roli lidera wniosły znaczny wkład w rozwój branży. Zrzeszeniu przyświeca cel rozbudzenia w opinii publicznej zainteresowania rolą branży w globalnym rozwoju biznesu i jej  nieustannym wkładem na rzecz poprawy standardów życia, a także cel zdobycia uznania opinii publicznej. Kandydaci do Panteonu Sław muszą spełniać pięć podstawowych zasad: innowacyjności, wkładu w rozwój branży, przewodnictwa, odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju.

Zaprojektowane z myślą o zwiększeniu wydajności pracy

Pierwszy ciągnik Steiger powstał zimą na przełomie 1957 i 1958 roku, gdy John Steiger wraz z synami, Mauricem i Douglassem,  szukali sposobu poprawy terminowości wykonywania głównych prac polowych na swojej formie w Thief River Falls w stanie Minnesota poprzez zwiększenie szybkości ich wykonywania. Ponieważ większość nowoczesnych ciągników w owym czasie posiadała napęd na dwa koła, a ich moc nie przekraczała 100 KM, Steigerowie podjęli wyzwanie skonstruowania maszyny o ponad dwukrotnie większej mocy, o bardziej wytrzymałej konstrukcji, z napędem na cztery koła o odpowiednich gabarytach i przegubowym układem sterowniczym, zapewniającym maszynie zwrotność. Pierwszy ciągnik Steigera został nazwany „Barney”, wyróżniał się on kolorystyką w zieleni limonki i posiadał moc 238 KM.

Gdy okoliczni farmerzy zobaczyli ciągnik w pracy, zaczęli się zwracać do Steigerów z prośbą o zbudowanie podobnej maszyny. Po skonstruowaniu dodatkowego modelu o mocy 118 KM w przebudowanych budynkach gospodarczych rozpoczęła się produkcja pełnej serii ciągników Steiger o mocy od 150 do 300 KM. Dzięki wsparciu zewnętrznych inwestorów w 1969 r. produkcja została przeniesiona do prawdziwego zakładu produkcyjnego w Fargo w Północnej Dakocie, gdzie powstały również słynne „kocie” modele Wildcat. W krótkim czasie ów zakład produkcyjny stał się zbyt mały i w 1975 r. powstała nowa fabryka, również w Fargo, w której produkcja ciągników Steiger jest kontynuowana do dziś.

Ciągły rozwój

Od fuzji firmy Steiger z marką Case IH w 1986 r. tradycja założycieli firmy i stworzone przez nich zasady konstrukcyjne stanowią nieodłączny element konstrukcji modeli Steiger i Quadtrac marki Case IH, które od dawna są synonimami innowacyjnych przegubowych ciągników o dużej mocy z kołowym lub gąsienicowym układem jezdnym. Wprowadzony na rynek w 1996 r. model Quadtrac był pierwszym w branży ciągnikiem o dużej mocy z czterogąsienicowym układem jezdnym. Ciągniki Steiger z kołowym, jak i ciągniki Quadtrac z gąsienicowym układem jezdnym były pierwszymi maszynami w tym segmencie, których użytkownicy mogli cieszyć się zaletami przekładni bezstopniowej CVXDrive - komfortem obsługi i niższym zużyciem paliwa.

Aktualnie ta seria ciągników marki Case IH obejmuje modele Steiger z kołowym i Quadtrac z gąsienicowym układem jezdnym z przekładnią przełączalną pod obciążeniem o mocy do 628 KM. Ponadto Case IH oferuje także modele ciągników Steiger i Quadtrac z przekładnią bezstopniową CVXDrive o mocy do 540 KM. Od czasu, gdy pierwszy ciągnik wyjechał z hali produkcyjnej, wyprodukowano ponad 80 000 ciągników Steiger z kołowym i gąsienicowym układem jezdnym.

- Podobnie jak rodzina Steiger, również i my pracowaliśmy nad udoskonaleniem ciągników Steiger - podkreśla Dan Stuart, dyrektor ds. marketingu produktu marki Case IH w regionie EMEA.

- Jednocześnie pozostaliśmy wierni zasadzie, aby klientom na całym świecie dostarczać produkty spełniające ich wymogi. Niewiele ciągników może pochwalić się użytkowaniem na wszystkich siedmiu kontynentach, w tym również Antarktydzie, lub dwukrotnym ustanowieniem światowego rekordu w orce, co dobitnie świadczy o tym, że wytrzymała konstrukcja i zdolność przystosowania się do warunków stanowią nieodłączny element ciągników Steiger.


Pobierz archiwum Zip Pobierz PDF