Produkty

Cztery dekady po swej premierze pierwszy w Europie kombajn Axial-Flow powraca na targi SIMA

26 lut 2019

Po czterdziestu latach od europejskiego debiutu kombajnów Axial-Flow firmy International Harvester na targach SIMA w 1979 roku oryginalny model 1460 zostanie zaprezentowany na tegorocznej edycji targów. Premiera najnowszych kombajnów Axial-Flow serii 250 z Harvest Command na targach SIMA.

Odrestaurowany pierwszy model sprzedanego w Europie kombajnu Axial-Flow - International Harvester 1460 - powróci w tym roku na targi SIMA, na których 40 lat temu miał swoją premierę i będzie można go zobaczyć przy głównym wejściu do hali 5, w której będzie znajdowało się także stoisko marki Case IH.

International Harvester wprowadziła do sprzedaży kombajny Axial-Flow serii 1400 w Ameryce Północnej w 1977 r., po ponad dwudziestu latach prac rozwojowych i udoskonalania koncepcji jednego wzdłużnego rotora i zespołu klepisk młocarni do procesu omłotu i separacji ziarna, która zastąpiła tradycyjne rozwiązanie obejmujące bęben, klepiska i wytrząsacze słomy. Po dwóch latach prób, ulepszania i optymalizacji wydajności kombajnu pod kątem upraw europejskich charakteryzujących się wyższą wilgotnością i cięższą słomą na targach SIMA w 1979 zaprezentowano dwa pierwsze europejskie modele kombajnów - 1440 i 1460. W ich ślady poszły większy (1480)               i mniejszy model kombajnu (1420).

Kombajn wystawiony na tegorocznych targach SIMA jest oryginalną maszyną zaprezentowaną na nich w 1979 r., kiedy to kombajny Axial-Flow miały swoją oficjalną europejską premierę. W uznaniu efektywności, prostoty, niezawodności i jakości ziarna uzyskiwanego przy żniwach prowadzonych kombajnem Axial-Flow jury wyróżniło maszyny Złotym Medalem za postęp techniczny. Naklejka, która wówczas potwierdzała wyróżnienie, została na maszynie aż do dziś.

Producent kukurydzy i zbóż z regionu Ardenów, M. Stereiss, kupił kombajn po jego demonstracji podczas żniw w sezonie 1978. Jego maszyna nie tylko była pierwszym kombajnem zaprezentowanym ogółowi na jednych z głównych targów europejskich, lecz również pierwszym kombajnem Axial-Flow sprzedanym w Europie. Gdy Stereiss przeszedł na emeryturę, model 1460 nabył w 2013 r. entuzjasta maszyn Axial-Flow, Hanss Françis, i poświęcił swój czas i pieniądze, aby odrestaurować kombajn. Po zakończeniu prac kombajn powróci do pracy w polu w sezonie żniwnym 2019. Operator, który wówczas obsługiwał model 1460 Axial-Flow, ciągle pracuje latem na kombajnie Axial-Flow marki Case IH - modelu 2388.

- Stan kombajnu i fakt, że konstrukcja co do zasady pozostała bez zmian po dziewięciu generacjach usprawnień, dobitnie świadczą o skuteczności koncepcji Axial-Flow - mówi Louis Verhaege, ekspert od żniw marki Case IH.  

- Na przestrzeni ubiegłych czterdziestu lat łatwość obsługi, niezawodność, niskie koszty konserwacji i szybkość wykonywania konserwacji wykazały swoją wyższość nad tradycyjnymi lub bardziej skomplikowanymi kombajnami rotorowymi. Na przestrzeni dziewięciu generacji maszyn marka Case IH ulepszyła te cechy, wprowadzając takie innowacje jak wysokowydajny rotor AFX, bezstopniowe napędy podajnika i rotora, tworzenie map pól oraz technologie rolnictwa precyzyjnego, system czyszczenia o przepływie poprzecznym i szarpacz słomy X-tra.

- Użytkownicy najnowszych kombajnów Axial-Flow serii 250 będą mogli skorzystać ze znacznego wzrostu mocy, szerokości roboczej, efektywności czyszczenia i komfortu. A najnowszy system AFS Harvest Command™ pozwoli im zautomatyzować pracę maszyny i zwiększyć jej wydajność, zmniejszyć straty i ilość popękanego ziarna, aby maksymalnie wykorzystać potencjał kombajnu bez uszczerbku dla niezawodności, łatwości obsługi i prostoty konstrukcji. Lecz założenie pierwotnej konstrukcji czyli osiągnięcia prostego, delikatnego, a przy tym skutecznego i wydajnego omłotu i separacji ziarna pozostało w zasadzie bez zmian.


Pobierz PDF