Produkty

9 najważniejszych wskazówek – jak przygotować prasę do sezonu?

30 cze 2021

​​​Gęste bele o jednolitym kształcie, pasza i podściółka najwyższej jakości, szybkie i dokładne podawanie materiału roślinnego… Zmiennokomorowe prasy rolujące marki Case IH nie mają sobie równych, ale aby tak pozostało, warto odpowiednio przygotować się do sezonu. Co masz zrobić jutro, zrób dziś, a sezon na prasowanie rozpocznij z pełną parą!

Po pierwsze – przegląd!

Przygotowanie prasy rolującej do sezonu powinno obejmować przede wszystkim przegląd maszyny pod względem technicznym. Jak zrobić to samodzielnie?

Oto kilka najważniejszych wskazówek, prosto od naszego specjalisty!

 1. 1. Prasę należy podłączyć do ciągnika, dokładnie tak, jak podczas pracy.

 2. 2. Wszystkie prace konserwacyjne przeprowadzamy przy otwartej tylnej klapie prasy. Należy ją zabezpieczyć, za pomocą blokady zapobiegającej opadnięciu w trakcie przeglądu. 1. 3. Konserwację maszyny najlepiej jest rozpocząć od dokładnego i starannego wyczyszczenia wszystkich jej elementów, o ile nie zostało to zrobione na koniec poprzedniego sezonu. Czyszczenie należy przeprowadzić za pomocą sprężonego powietrza i miękkiej szmatki. Sporadycznie będzie potrzebne ostre narzędzie do wyczyszczenia powierzchni np. rolek prowadzących prasy z resztek trawy i ziemi. Nie jest zalecane mycie myjką ciśnieniową z powodu złego wpływu na łożyska i wiązkę elektryczną. Szczególnie istotne jest usunięcie kurzu, plew i innych zanieczyszczeń ze szczelin pomiędzy obracającymi się elementami maszyny np. rolkami formującymi belę, a ramą maszyny.

 

  1. 4. W zależności od typu komory prasowania w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy łożyska na poszczególnych elementach ruchomych nie mają luzu bądź nie są zatarte. Luz wyczujemy ręcznie, poruszając elementem ruchomym w płaszczyźnie góra dół. Odchylenia od normy kwalifikują dane łożysko do wymiany.

 1. 5. Kolejnym ważnym krokiem jest przejrzenie łańcuchów napędowych i kół zębatych pod względem zużycia. Gdy łańcuch jest luźno osadzony na kole zębatym, a koło nie ma zbyt ostrych zębów jest to oznaka wyciągnięcia się łańcucha i jego zużycia. Podczas przeglądu łańcuchów ważny jest też ich prawidłowy naciąg, który prowadzi do wydłużenia ich żywotności.

 2. 6. Aspekt, na który warto zwrócić uwagę to działanie wiązki elektrycznej. Nowoczesna prasa posiada szereg czujników wspomagających operatora, jednakże zdarza się, że na skutek obecności wilgoci w powietrzu, styki czujników bądź silników elektrycznych zaśniedzieją i nie ma odpowiedniego przesyłu informacji z czujnika do jednostki sterującej. Zostanie to zakomunikowane na monitorze maszyny. Po wyczyszczeniu styku, problem ustępuje.

 

 1. 7. Ważnym elementem maszyny jest również aparat wiążący. Należy sprawdzić czy rolki prowadzące siatkę nie są pokryte korozją, bądź nie zawierają ostrych krawędzi zatrzymujących siatkę. Dobrą praktyką jest również naostrzenie noża siatki. Podczas przeglądu maszyny warto też sprawdzić dokręcenie śrub przede wszystkim w kołach, belce zaczepowej oraz elementach ramy maszyny.

 2. 8. W trakcie sezonu wygięciu lub ułamaniu mogą ulec palce podbieracza. Jeżeli zauważymy, że są uszkodzone bądź ich brakuje po poprzednim sezonie, należy je wymienić na nowe, aby zachować maksymalną wydajność podawania naszego zespołu podającego. Jeżeli prasa wyposażona jest w noże tnące materiał roślinny warto jest je również wyczyścić z nalotu korozji i naostrzyć.

 3. 9. Ostatnie, jednak nie mniej istotne zabiegi, które należy przeprowadzić przed sezonem, to smarowanie kalamitek zamontowanych na maszynie, dolewka oleju do zbiornika oliwienia łańcuchów i zabezpieczenie siatki do aparatu wiążącego.

 4. Po przygotowaniu maszyny należy włączyć wałek WOM i jeżeli prasa pracuje normalnie bez niepożądanych hałasów – jest gotowa do wyjazdu na pole. Życzymy doskonałego sezonu, nieprzerwanej pracy i doskonałych osiągów z maszynami Case IH!

 5. A jeśli do pełni szczęścia w nadchodzącym sezonie potrzebujesz niezawodnej prasy i dużo #redpower, skontaktuj się z naszym najbliższym autoryzowanym Dealerem lub pozostaw swoje dane w poniższym formularzu.

 6. Nie ograniczaj się i wybierz maszynę, sprawdzoną przez tysiące użytkowników!