Produkty

OPTUM CVX Case IH: Innowacyjne nowe modele dla europejskich rolników

13 lis 2015

​W zakładzie w St. Valentin ruszyła produkcja gamy Optum CVX / Nowy kamień milowy marki Case IH z rewelacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi / Wyjątkowo korzystny stosunek mocy do masy własnej  / Wydajność, wszechstronność i niezawodność w nowej odsłonie

Wyższa moc, wyjątkowo korzystny stosunek mocy do masy własnej i gabaryty zbliżone do serii Puma; to tylko niektóre z cech zapewniających doskonałe osiągi, którymi charakteryzuje się nowy ciągnik Case IH Optum CVX.
Jako pierwszy ciągnik Case IH z nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, obejmującymi nową maskę i przyciągające wzrok światła, kompaktowy Optum CVX zapewnia doskonałą widoczność z przodu i z tyłu, dzięki czemu ułatwia realizację wszelkich zadań, pozwalając operatorowi bacznie śledzić wykonywaną pracę.

"Projektowanie, konstruowanie i osiągi nowoczesnych ciągników podlegają dynamicznemu postępowi technicznego, dlatego priorytetem dla inżynierów Case IH pracujących nad nowym Optum CVX było spełnienie kluczowych wymogów stawianych przez profesjonalną gospodarkę rolną. Dzięki wydajnym silnikom FPT opartym na technologii oczyszczania spalin Hi-eSCR ciągniki te charakteryzują się bardzo niskim zużyciem paliwa oraz niskimi emisjami w połączeniu z wyjątkowo wysoką mocą. Zapewniają one doskonałe osiągi, wydajność i komfort, a my jesteśmy dumni, że na tegorocznej edycji targów Agritechnica możemy zaprezentować ten innowacyjny ciągnik. Z równie wielką dumą ogłaszamy, że we wrześniu tego roku w zakładzie w St. Valentin ruszyła produkcja nowych ciągników Optum CVX, a pierwsze maszyny opuściły już fabrykę" - oznajmił Andreas Klauser, Prezes Case IH.

Pod maską
Seria ciągników Optum CVX obejmuje dwa modele wyposażone w kompaktowe silniki NEF Efficient Power o pojemności 6,7 litra firmy FPT Industrial, o mocy 270 lub 300 KM przy prędkości znamionowej 2100 obr./min. Większy model dostarcza moc maksymalną 313 KM przy prędkości 1800 obr./min. Z uwagi na to, że silniki te spełniają wymogi IV etapu norm emisji bez dodatkowych elementów takich jak filtr cząstek stałych, nowa maska zapewnia doskonałą widoczność z przodu, zaś kompaktowe silniki oferują bezkonkurencyjną efektywność paliwową.

Zmiany w obrębie silnika obejmują również nowy materiał, z którego wykonane są zawory oraz zoptymalizowany projekt głowicy silnika, przekładający się na wyższe ciśnienie spalania. Jednak najistotniejszą zmianę wprowadzono w dolnej części bloku silnika i w misce olejowej - dzięki zastosowanemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu miska olejowa służy za podporę silnika, eliminując tym samym naprężenia z bloku silnika. Standardowa masa ciągnika Optum CVX wynosi 11000 kg, ale zastosowanie tej „misy konstrukcyjnej” umożliwiło podniesienie masy brutto ciągnika do 16000 kg, co daje klientom wiele opcji balastowania i zwiększenia masy użytecznej.

Wszechstronność
Optum CVX umożliwia również przenoszenie dodatkowej mocy na podłoże przy zachowaniu zwrotności znanej z mniejszych modeli ciągników, co przekłada się na wyższą wydajność, maksymalną dostępność i większą wygodę operatora przy obniżeniu całkowitego kosztu eksploatacji: „To naprawdę 'optymalne' rozwiązanie dla tak szerokiej gamy wymagań i specyfikacji. Nasi inżynierowie ponownie przemyśleli i przeanalizowali każdy najmniejszy szczegół ciągnika, poszukując sposobów na zapewnienie optymalnej skuteczności, wydajności i niezawodności” - oznajmił Dan Stuart, Product Market Manager w Case IH.

„Pojedyncza turbosprężarka o zmiennej geometrii (eVGT) dostarcza wysoki moment obrotowy niezbędny przy niskich prędkościach silnika, a na dodatek reaguje szybciej niż dwie, co sprawia, że nowy Optum to prawdziwy 'paker'” - mówi Stuart. „Ponadto, właściciele i operatorzy z pewnością ucieszą się z najdłuższych w tym zakresie mocy przerw między przeglądami oraz mniejszymi nakładami czasu i pieniędzy na konserwację okresową. Dzięki ogromnemu zbiornikowi na olej napędowy o poj. 630 litrów, zbiornikowi na roztwór AdBlue o poj. 96 litrów oraz systemowi zarządzania prędkością na biegu jałowym, pozwalającemu zmniejszyć prędkość obrotową silnika z 850 obr./min. do 650 obr./min. operatorzy tracą mniej czasu na powroty do gospodarstwa w celu zatankowania maszyny. Wydajność ciągnika zweryfikowana została przez niezależną organizację DLG, a w teście PowerMix maszyna uzyskała wynik 249 g/kWh. Ten test PowerMix opracowano w celu odtworzenia typowego użytkowania przez klienta w powtarzalny i porównywalny sposób i stanowi on doskonały dowód na to, że Optum CVX zapewnia wysokie osiągi w połączeniu ze skromnym zużyciem paliwa", dodaje Stuart.

Nowy wygląd
Stworzenie ciągnika, który stanie się optymalnym rozwiązaniem dla odbiorców to jedno, ale przecież doskonale wiemy, że nasi klienci i operatorzy uwielbiają uczucie dumy z posiadanej i obsługiwanej maszyny. Osoby, które widzą ciągnik Optum CVX po raz pierwszy, najbardziej uderza niesamowita nowa stylizacja obejmująca przeprojektowaną maskę silnika o dynamicznej linii, reflektory LED 3D i światła obrysowe. Ten ciągnik to mocna zapowiedź nowego wyglądu maszyn marki Case IH.

Nowa 4-zakresowa przekładnia bezstopniowa i blokada parkowania
Zastosowana w serii Optum CVX przekładnia bezstopniowa powstała z myślą o niezawodnej obsłudze i przenoszeniu znacznych obciążeń generowanych przez silniki o mocy przekraczającej 300 KM. Dwa dostępne zakresy obejmują prędkości od 30 m/h do 40 km/h ECO oraz od 30 m/h do 50 km/h ECO; prędkość maksymalna na biegu wstecznym w obu przypadkach wynosi 27 km/h. „W połączeniu z nową konstrukcją osi przedniej i tylnej, rozstawem osi 2995 mm i ogumieniem o średnicy 2,15 m (np. 710/75R42), przekładnia bezstopniowa zapewnia doskonałe przenoszenie mocy na podłoże i świetne właściwości trakcyjne, a równocześnie pomaga osiągnąć maksymalną efektywność paliwową. Ciągnik Optum CVX wyposażono również w nową blokadę parkowania załączaną sprężynowo a zwalnianą hydraulicznie.

W ciągnikach Optum CVX zastosowano oś przednią z mniejszych modeli Magnum z zawieszeniem siodłowym, które obejmuje dwa cylindry hydrauliczne o oscylacji 8 stopni i skoku pionowym 110 mm, które zapewniają wysoki komfort i stabilność podczas jazdy na drodze. Krótsza odległość pomiędzy osią przednią a przednim układem zawieszenia zapewnia doskonały rozkład masy ciągnika i możliwość zmniejszenia jego wymiarów ogólnych. Ponadto, nasi specjaliści dołożyli wszelkich starań, aby zmaksymalizować wykorzystanie obwiedni opony dzięki specjalnemu ukształtowaniu zbiorników paliwa, dzięki czemu udało im się uzyskać niezmiernie wąski kąt skrętu - podkreśla Stuart.

Bezpieczeństwo i kontrola
Natomiast, aby zapewnić największe bezpieczeństwo na drodze, ciągnik Optum CVX można doposażyć w układ ABS wspomagający bezpieczne hamowanie w ryzykownych lub niebezpiecznych sytuacjach. Dostępna jest również opcjonalna, zaawansowana wersja układu ABS. W przypadku zadziałania układu w polu operator może normalnie kierować ciągnikiem, ale przy skręcie następuje automatyczne załączenie hamulca koła wewnętrznego, co wspomaga kierowanie maszyną; układ ten jest sterowany elektronicznie, dlatego nie ma mowy o zablokowaniu się koła.

Kolejna dostępna opcja to układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu, dzięki któremu operator może kontrolować ciśnienie nawet w 16 oponach zarówno na ciągniku, jak i na narzędziach. Układ ten zintegrowano z monitorem AFS 700, a operator ma możliwość ustawiania parametrów, których przekroczenie spowoduje wyświetlenie odpowiedniego ostrzeżenia. W tym przypadku operator może uzupełnić ciśnienie w oponach za pomocą przyłącza powietrznego z tyłu ciągnika, aby bezpiecznie wrócić do gospodarstwa.

Tylny WOM z 4 i przedni WOM z 2 prędkościami
Tylny WOM z 4 prędkościami w ciągnikach Optum CVX jest standardowo wyposażony w funkcję elektronicznej zmiany biegów (Electronic Speed Shift, ESS), a prędkości silnika wynoszą zaledwie 1930 obr./min dla prędkości WOM 540, 1598 obr./min dla prędkości WOM 540 economy (ECO), 1853 obr./min dla prędkości WOM 1000 oraz 1583 obr./min dla prędkości WOM 1000. System zarządzania skrętami na uwrociach HMC II wyposażono również w programowalną funkcję zwalniania hamulca (Brake Deselect).

Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest opcjonalny przedni WOM obsługujący 2 prędkości i oparty na tej samej koncepcji, co tylne WOM. Obsługuje on prędkości 100 lub 1000 ECO, które operator może wybrać bezpośrednio z kabiny ciągnika przy użyciu pokrętła; Opcja 1000 ECO umożliwia oszczędność paliwa podczas prac takich jak koszenie. Dzięki względnie niskiej masie podstawowej, zastosowaniu podnośnika tylnego i przedniego oraz odpowiedniej mocy, ciągnik Optum CVX doskonale spełnia zapotrzebowanie na elastyczność i uniwersalność wykonywanych prac, w tym wymagających zastosowania ciężkich narzędzi przednich i tylnych.

Układ hydrauliczny: punkty kluczowe to moc i wydajność
Wszystkie ciągniki Optum CVX wyposażono w układ hydrauliczny o niskim współczynniku strat i obwody zaprojektowane z myślą o maksymalnej mocy i wydajności. „W standardzie oferujemy pompę hydrauliczną CCLS o wydatku 165 litrów/min przy 2100 obr./min. Opcjonalnie dostępna jest pompa CCLS o zwiększonym wydatku 220 litrów/min przy 2100 obr./min. W obu przypadkach wysoka przepustowość pomp umożliwia uzyskanie niezbędnego natężenia przepływu przy niskiej prędkości obrotowej silnika” - wyjaśnia Stuart.

Podnośnik tylny jest standardowo wyposażony w zakończenia hakowe CAT III umożliwiające szybki montaż narzędzia. Udźwig podnośnika wynosi 10299 kg w całym zakresie roboczym oraz maksymalnie 11058 kg na końcówkach kulistych. Opcjonalnie można również zastosować zakończenia hakowe CAT IVN, hydrauliczny łącznik górny oraz hydrauliczny łącznik górny i ramię obniżające. „Nowy podnośnik przedni zapewnia udźwig maksymalny 5821 kg na końcówkach kulistych, a tym samym możliwość wydajnej pracy z równie dużymi i wydajnymi narzędziami” - dodaje Stuart.

Kabina ciągnika Optum CVX: Cel: wydajność, precyzja i wygoda
Dla zapewnienia maksymalnej precyzji i wydajności kabinę ciągnika Optum CVX wyposażono standardowo w interfejs ISOBUS klasy II, z możliwością wyboru fabrycznie montowanej wersji ISOBUS klasy III. Umożliwia to kompatybilnym narzędziom sterowanie funkcjami ciągnika takimi jak kierowanie, prędkość jazdy do przodu, podnośnik hydrauliczny, WOM i zdalne zawory sterujące. W przypadku prac takich jak formowanie bel może się to przyczynić do poprawy wydajności dzięki bardziej stałemu przepływowi materiału przez prasę oraz do zmniejszenia zmęczenia operatora. Ciągnik Optum CVX jest również dostępny z systemem zarządzania skrętami na uwrociu HMC II, którego premierę zapowiadaliśmy dla ciągników z serii Puma podczas tegorocznej edycji targów SIMA we Francji. System HMC II umożliwia operatorowi uproszczenie skomplikowanej sekwencji skrętu na uwrociu, co znacznie zmniejsza zmęczenie podczas pracy.

Maksymalna wygoda i optymalne środowisko pracy operatora to wynik zastosowania standardowej amortyzacji kabiny oraz serii foteli klasy premium, która obejmuje między innymi fotel operatora dual motion z obrotowym zagłówkiem, możliwość regulacji dolnej poduszki fotela do przodu i do tyłu, elektronicznie regulowany podłokietnik, skrętne mocowanie fotela (pod kątem 15°) wspomagające widoczność do tyłu oraz podgrzewanie i wentylację siedzenia zarówno w wersji wykończenia z tkaniny jak i ze skóry.

AFS – Zaawansowane systemy rolnictwa precyzyjnego
Ciągniki Optum CVX wyposażono również w system RTK zapewniający niezmiernie dokładne prowadzenie automatyczne, z przygotowaniem do systemu AutoGuide i rozwiązań telematycznych, w tym funkcji zdalnego przesyłania plików. Ta nowa funkcja bezprzewodowa pozwala zaoszczędzić czas, zrezygnować z konieczności stosowania pamięci USB do przenoszenia plików, a także umożliwia natychmiastową wymianę danych przez sieć 3G pomiędzy komputerem w biurze lub innymi komputerami zewnętrznymi w gospodarstwie a maszynami za pośrednictwem oprogramowania systemów rolnictwa precyzyjnego.

Optum CVX marki Case IH – odpowiedź na potrzeby klientów
Ciągniki z serii Optum CVX stanowią dodatkowe rozwinięcie oferty produktów marki Case IH, która jeszcze nigdy nie była tak wszechstronna, innowacyjna i zorientowana na klientów: 13 linii produktowych i ponad 220 modeli gotowych do pracy. Niezawodne i wydajne maszyny objęte wsparciem zaangażowanych dilerów: dzięki temu oferujemy produkty i usługi najwyższej klasy wszystkim klientom Case IH.

„W przypadku ciągników Optum CVX zorganizowaliśmy dogłębne konsultacje z klientami z udziałem właścicieli maszyn różnych marek o mocy od 180 do 300 KM. Podczas spotkań dokładnie oceniliśmy wymagania i oczekiwania klientów, które zostały następnie uwzględnione na etapie opracowywania, projektowania i produkcji nowej serii ciągników. Zauważyliśmy jedno, najważniejsze wymaganie: ponieważ firmy muszą zwiększać wydajność przez maksymalnie skuteczne wykorzystywanie dostępnych zasobów, europejskim rolnikom i zleceniobiorcom wyraźnie zależy na uniwersalnych i mocnych ciągnikach o dużej manewrowości i niewielkich wymiarach. O tym właśnie pamiętali nasi specjaliści od rozwoju produktów – i właśnie dlatego jesteśmy przekonani, że nowe ciągniki Optum CVX marki Case IH zdobędą wkrótce uznanie klientów jako naprawdę wszechstronne i niezawodne maszyny” - podsumowuje Andreas Klauser.

Ciągnik Optum marki Case IH w pigułce:
# Dwa modele z silnikiem FPT o pojemności 6,7 litra zgodnym z normami emisji Stage IV, o mocy 270 lub 300 KM przy prędkości znamionowej 2100 obr./min
# Technologia oczyszczania spalin Hi-eSCR only
# Maksymalna masa brutto ciągnika 16000 kg
# Pojedyncza turbosprężarka eVGT
# Najdłuższa przerwa między przeglądami w tej klasie mocy
# Zbiornik paliwa o poj. 630 litrów i zbiornik AdBlue o poj. 96 litrów
# 4-zakresowa przekładnia bezstopniowa CVT umożliwiająca jazdę z prędkością od 30 m/h do 40 km/h ECO lub od 30 m/h do 50km/h ECO
# Układ ABS/zaawansowany układ ABS i automatyczna blokada przy parkowaniu
# Tylny WOM o 4 i przedni WOM o 2 prędkościach
# Pompa hydrauliczna CCLS o wydatku 165 litrów/min CCLS w standardzie lub opcjonalna o wyd. 220 litrów/min
# Podnośnik tylny o udźwigu maksymalnym na końcówkach kulistych 11058 kg
# Podnośnik przedni o udźwigu maksymalnym na końcówkach kulistych 5821 kg
# Fabryczny interfejs ISOBUS klasy II/III i system RTK
# System zarządzania skrętami na uwrociach (Headland Management Control, HMC II) i funkcja zdalnego przesyłania plików
# Optymalny komfort i łatwość obsługi

​​


Pobierz archiwum Zip Pobierz PDF