Marka

Z okazji jubileuszu 175-lecia marka Case IH wprowadza na rynek pierwszy ciągnik z gąsienicowym układem jezdnym i przekładnią CVT oraz modyfikacje w modelach o średniej mocy

06 wrz 2017

Nowa przekładnia CVXDrive zwiększa wydajność i efektywność pracy ciągników o średniej mocy serii Quadtrac. 8-stopniowa przekładnia typu powershift ActiveDrive 8 jest już dostępna w ciągnikach Maxxum Multicontroller. Udoskonalenia amortyzacji osi przedniej, układu kierowniczego i magistrali ISOBUS w ciągnikach Puma.

Na targach Agritechnica 2017 marka Case IH zaprezentuje pierwszy w branży ciągnik przegubowy z gąsienicowym układem jezdnym i przekładnią CVT, a także szereg modyfikacji w ciągnikach o średniej mocy serii Puma i Maxxum, rozpoczynając tym samym serię wprowadzania ważnych produktów w roku jubileuszu 175-lecia marki.

Założona przez Jerome'a Case'a w 1842 r. w Racine w stanie Wisconsin (USA) firma, gdzie aktualnie swą siedzibę ma centrala Case IH, w początkowej fazie rozwoju koncentrowała się na konstrukcji i produkcji maszyn żniwnych. W 1886 r. J.I. Case Threshing Machine Company stała się największym na świecie producentem maszyn parowych. W 1902 roku pięciu niezależnych producentów maszyn żniwnych połączyło swoje siły, dając początek firmie International Harvester Company z siedzibą w Chicago, która wyprodukowała pierwszy kombajn w 1915 r., pierwszy ciągnik Farmall w 1923 r. i pierwszy kombajn Axial-Flow w 1977 r. Marka Case IH powstała w 1985 r., gdy ówczesna spółka-matka J.I. Case nabyła dział produkcji maszyn rolniczych International Harvester. Jedenaście lat później Case IH wprowadziła na rynek przełomowe ciągniki Quadtrac, będące pierwszymi w branży ciągnikami przegubowymi o dużej mocy z układem jezdnym wykorzystującym gumowe gąsienice.

- Premiera pierwszego w branży ciągnika przegubowego z gąsienicowym układem jezdnym i przekładnią CVT na targach Agritechnica jest właściwym sposobem uczczenia naszego jubileuszu 175-lecia w branży maszyn rolniczych - mówi Peter Friis, dyrektor marketingu marki Case IH na obszarze Europy, Środkowego Wschodu i Afryki.

- Stanowi to dobrą okazję, by pochylić się nad naszymi głównymi zasadami, obejmującymi innowacyjny kunszt inżynierski, efektywne wykorzystanie mocy i wzornictwo dopasowane do potrzeb rolnictwa, które składają się na filozofię, która wytycza nasz przyszły rozwój. Ogromna przemiana, jaka miała miejsce w rolnictwie na przestrzeni ostatnich 175 lat, sprawia, że z niecierpliwością możemy spoglądać w przyszłość w oczekiwaniu na niezwykłe osiągnięcia w kolejnych 175 latach.

Pierwszy w branży ciągnik przegubowy z gąsienicowym układem jezdnym i bezstopniową przekładnią

Dotychczas przekładnie bezstopniowe nie były stosowane w ciągnikach przegubowych. Zastosowana w ciągnikach Quadtrac 470, 500 i 540 CVX przekładnia CVX posiada szereg zalet - łatwiejszą obsługę, zwłaszcza w przypadku mniej doświadczonych operatorów, szybsze przyspieszanie do prędkości docelowej w polu i na drodze, redukcję zmęczenia operatora, rozwijanie pełnej mocy przy niskiej prędkości jazdy przy specjalistycznych pracach lub stosowaniu specjalnych narzędzi roboczych oraz możliwość wykorzystania całego przepływu w układzie hydraulicznym przy jeździe z niską prędkością podczas wykonywania takich prac jak sadzenie lub siew. Przekłada się to na wzrost wydajności, szybsze cykle robocze i maksymalną oszczędność paliwa.

Przekładnia CVX umożliwia płynną jazdę do przodu od 0 do 43 km/h i do tyłu od 0 do 17 km/h, a ponadto umożliwia zapisanie do pamięci trzech regulowanych prędkości docelowych pomiędzy 0 a 43 km/h, które można modyfikować za pomocą pokrętła i przycisków na Multicontrollerze. Przekładnia posiada funkcję redukcji biegu, która umożliwia maksymalne przyspieszenie. Prędkość jazdy 40 km/h jest osiągana przy zaledwie 1440 obr/min. Maksymalną wydajność i komfort operatora zapewniają cztery mechaniczne zakresy przekładni z automatyczną zmianą zakresu; moc jest przenoszona w 100% mechanicznie już przy prędkości poniżej 10 km/godz., na której są wykonywane ciężkie prace kultywacyjne. Cztery zamontowane w czterech zespołach przekładni planetarnych, wielotarczowe mokre sprzęgła pozwalają zmieniać zakres bez przerwy w przenoszeniu mocy, a równe prędkości sprzęgieł zapewniają płynną zmianę bez zużycia sprzęgła.

Funkcja aktywnego zatrzymania zapobiega staczaniu się ciągnika przy zatrzymaniu się na pochyłości bez konieczności użycia hamulca nożnego lub ręcznego przez operatora. Po upływie 45 sekund następuje automatyczne zaciągnięcie hamulca postojowego.

Zamiast przepustnicy nożnej ciągniki Quadtrac CVX posiadają pedał, który w trybie automatycznym funkcjonuje jak prawdziwy pedał jazdy i pozwala sterować prędkością jazdy ciągnika. Maksymalną prędkość jazdy można regulować za pomocą pokrętła i przycisków zmiany zakresu na zamontowanym na podłokietniku Multicontrollerze. W trybie ręcznym pedał funkcjonuje jak tradycyjna przepustnica nożna. Na Multicontrollerze jest również umieszczony przycisk sterowania przekładnią nawrotną, który działa jednocześnie ze znajdującą się z lewej strony kierownicy dźwignią zmiany kierunku jazdy. Dzielona przepustnica ręczna Dual Drive umożliwia ustawienie minimalnej i maksymalnej prędkości obrotowej silnika i tym samym zwiększenie wydajność i zmniejszyć zużycie paliwa. Natomiast funkcja statyki prędkości obrotowej silnika pozwala określić minimalną prędkość obrotową, przy której silnik może pracować pod obciążeniem.

Ciągnik można zatrzymać na chwilę, na przykład na skrzyżowaniu, używając do tego tylko pedału hamulca, a po jego zwolnieniu ciągnik powróci do swej poprzedniej prędkości. Pociągnięcie do siebie Multicontrollera powoduje szybką redukcję prędkości jazdy do przodu. Używając Multicontrollera można ustawić trzy różne poziomy dynamiki działania przekładni napędowej przy jeździe do przodu i do tyłu oraz przekładni nawrotnej.

Głównym systemem sterowania pracą ciągników Quadtrac CVX jest automatyczny system zarządzania wydajnością (APM), zaprojektowany z myślą o optymalizacji pracy maszyny pod kątem minimalnego zużycia paliwa lub osiągnięcia maksymalnej wydajności. 

APM koordynuje pracę silnika i przekładni napędowej przy używaniu Multicontrollera i pedału jazdy, automatycznie redukując obroty silnika do minimalnej wartości wymaganej dla danego obciążenia, aby ograniczyć zużycie paliwa. Ciągnik może również pracować w trybie ręcznym, bez systemu APM. Wtedy do sterowania przekładnią służy Multicontroller, a obrotami silnika - przepustnica nożna lub ręczna.

Maksymalne natężenie przepływu w ciągnikach Quadtrac CVX dostarczane przez pompę hydrauliczną o zmiennej objętości skokowej z kompensacją ciśnienia i natężenia przepływu wynosi 216 l/min (opcjonalnie 428 l/min) przy ciśnieniu 210 barów, co pozwala zasilać olejem nawet osiem zaworów hydrauliki zewnętrznej . Zaworami oraz tylnym TUZ-em o udźwigu 8949 kg można sterować elektronicznie za pomocą podłokietnika z Multicontrollerem. 

Nowa 8-stopniowa przekładnia typu powershift do ciągników Case IH Maxxum

Seria ciągników Maxxum marki Case IH wzbogaciła się o nową 3-zakresową półautomatyczną przekładnię typu powershift z ośmioma biegami przełączanymi pod obciążeniem w każdym zakresie - ActiveDrive 8. Stanowi ona uzupełnienie dotychczasowej gamy przekładni montowanych w ciągnikach Maxxum - 4-biegowej półautomatycznej przekładni typu powershift i przekładni bezstopniowej, które obecnie nazywają się odpowiednio ActiveDrive 4 i CVXDrive.

Przekładnia ActiveDrive 8 jest montowana w ciągnikach Maxxum Multicontroller i ma w sumie po 24 biegi do jazdy do przodu i wstecz. Ponadto posiada ona wiele rozwiązań, zaprojektowanych z myślą o zwiększeniu wydajności ciągnika i zmniejszeniu zmęczenia operatora.

Pierwszy zakres obejmuje prędkości do 10,2 km/godz. i został specjalnie stworzony pod kątem ciężkich prac kultywacyjnych. Przekładnia ActiveDrive 8 jest również oferowana z dodatkowymi biegami pełzania, z których można korzystać przy pracach specjalistycznych wykonywanych na niskiej prędkości, jak np. podczas uprawy rzędowej warzyw. Drugi zakres jest podstawowym zakresem roboczym i pozwala pracować ciągnikiem z pełną mocą bez przerywania momentu obrotowego w zakresie prędkości od 1,6 do 18,1 km/h. Na tym zakresie jest wykonywanych niemal 90% wszystkich prac w polu, na łąkach, a także prac wykonywanych za pomocą ładowacza. Do jazdy po drodze służy trzeci zakres przekładni i funkcja omijania biegów umożliwia szybkie ominięcie biegów przełączanych pod obciążeniem w celu rozpoczęcia jazdy na tym zakresie. Funkcja automatycznej zmiany biegów pozwala automatycznie zmieniać osiem biegów przy pracach polowych oraz 16 biegów w górnych dwóch zakresach przeznaczonych do jazdy po drodze. Funkcja redukcji biegów za pomocą pedału umożliwia anulowanie automatycznego trybu pracy przekładni i ręczną redukcję biegów.

Korzystanie z pedału sprzęgła podczas obsługi przekładni nie jest konieczne, dzięki czemu idealnie się ona sprawdza przy ciężkich pracach wymagających dużego pędu, takich jak prace kultywacyjne lub koszenie przy użyciu podwójnych lub potrójnych kosiarek. Prawdziwa przekładnia nawrotna eliminuje straty napędu lub trakcji podczas zmiany kierunku jazdy na pochyłościach, natomiast funkcja rozłączania napędu po naciśnięciu hamulca ułatwia zatrzymywanie ciągnika na skrzyżowaniach i załadunek bel przy użyciu ładowacza oraz zwiększa bezpieczeństwo. Działanie przekładni napędowej i nawrotnej można uregulować pod kątem wykonywanej pracy, ustawiając szybszą lub wolniejszą reakcję przekładni. Przekładnię można obsługiwać kciukiem za pomocą umieszczonych na Multicontrollerze elementów obsługowych przekładni i przekładni nawrotnej.

Wraz z wprowadzeniem do sprzedaży przekładni ActiveDrive 8 renomowana, 4-biegowa półautomatyczna przekładnia powershift, będąca wyposażeniem standardowych modeli Maxxum, otrzymała nazwę ActiveDrive 4. Posiada ona 16 biegów do jazdy do przodu i 16 biegów wstecznych i umożliwia jazdę z prędkością maksymalną 40 km/godz. CVXDrive jest trzecią przekładnią oferowaną do ciągników serii Maxxum i można ją zamówić do modeli o mocy od 116 do 145 KM. Umożliwia ona płynną zmianę biegów do prędkości 50 km/h, a ponadto można ją zaprogramować pod kątem pracy z określoną prędkością jazdy lub wybraną prędkością obrotową silnika, by osiągnąć maksymalną wydajność.

Udoskonalenia wprowadzone w serii Maxxum obejmują również nowy model Maxxum 150 CVX z 6-cylindrowym silnikiem rozwijającym maksymalną moc 175 KM. Ten ciągnik marki Case IH jest najmniejszym i najlżejszym ciągnikiem w branży z 6-cylindrowym silnikiem o tak dużej mocy. Ciągnik Maxxum 150 CVX stanowi uzupełnienie wersji standardowej i wersji z Multicontrollerem. Obie wersje ciągników - Multicontroller i CVX - wejdą do ciągłej sprzedaży w trzecim kwartale 2018 r. Jako jednostki napędowe w ciągnikach Maxxum zastosowano wyposażone w turbosprężarkę i chłodnicę międzystopniową silniki FPT Industrial - 4-cylindrowy model o pojemności skokowej 4,5 l i 6-cylindrowy model o pojemności skokowej 6,7 l, które spełniają wymogi normy emisji spalin Stage IV dzięki zastosowaniu układu selektywnej redukcji katalitycznej Hi-eSCR.

Udoskonalenia układu kierowniczego i magistrali ISOBUS w ciągnikach Puma

Jako że wydajność jest ściśle powiązana z komfortem operatora, wprowadzono znaczne udoskonalenia w amortyzowanej osi przedniej, która teraz posiada dwa akumulatory i zdecydowanie zwiększa komfort jazdy we wszystkich ciągnikach tej serii, zarówno w modelu Puma 185 Multicontroller, jak i Puma 240 CVX, szczególnie przy zmianie obciążenia osi. Ponieważ ciągniki coraz częściej muszą wykonywać prace na dużych prędkościach, aby maksymalnie wykorzystać korzystne warunki pogodowe, wprowadzone w zawieszeniu modyfikacje zwiększają szybkość jego reakcji oraz stopień tłumienia drgań, co umożliwia poprawę płynność jazdy zarówno po drodze, jak i na polu. Maksymalnie dopuszczalna masa ciągnika zwiększyła się z 13000 kg do 13650 kg w przypadku modelu Puma Multicontroller i do 14000 kg w modelu Puma CVX, co pozwoliło zwiększyć ich wydajność przy transporcie drogowym.

W modelach od Puma 185 Multicontroller do Puma 240 CVX można ponadto zastosować adaptacyjny układ kierowniczy (ASC). Ten układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu pomiędzy obrotami kierownicy a kątem skrętu przednich kół cechuje możliwość dostosowania do wymogów operatora. Pozwala on na regulację liczby obrotów kierownicy od jednego do drugiego skrajnego położenia kół odpowiednio do wykonywanej pracy. Na monitorze AFS operator może wybrać jedno z zaprogramowanych przełożeń układu kierowniczego lub wprowadzić własne.

Nowością w ciągnikach Puma jest także reaktywny układ kierowniczy. Dzięki udoskonaleniom w osi przedniej, takim jak np. nowe czujniki układu kierowniczego, umożliwia on dynamiczniejszą reakcję i powrót układu kierowniczego do położenia środkowego.

Kolejnym nowym elementem wyposażenia ciągników Puma Multicontroller i Puma CVX jest magistrala ISOBUS klasy III, która umożliwia dwukierunkowy transfer danych pomiędzy ciągnikiem a narzędziem kompatybilnym ze standardem ISOBUS. Umożliwia to nie tylko obsługę narzędzia na monitorze AFS 700, lecz ponadto przesyłanie informacji z narzędzia do ciągnika w celu sterowania np. jego prędkością jazdy, co zapewnia optymalną wydajność przy takich pracach, jak belowanie. Magistrala klasy III umożliwia również kierowanie jazdą ciągnika wzdłuż pokosu poprzez prasę, aby zapewnić równomierne podawanie materiału i idealnie uformowane bele.

Na monitorze AFS 700 można łatwo i szybko zaprogramować wszystkie przyciski na Multicontrollerze (oprócz przycisków do obsługi przekładni napędowej), a także dźwignie łopatkowe i dżojstik do sterowania zaworami hydrauliki zewnętrznej, aby móc obsługiwać narzędzia kompatybilne ze standardem ISOBUS w wybrany sposób. Dzięki temu operator może stworzyć indywidualny zestaw elementów obsługowych odpowiednio do specyficznych wymogów lub okoliczności.

We wszystkich modelach zawory hydrauliki zewnętrznej posiadają nowe oznakowanie za pomocą kolorów. Przyporządkowanie tylnego zaworu do przełącznika (w przypadku modeli z elektrohydraulicznymi zaworami hydrauliki zewnętrznej) lub dźwigni w kabinie (w przypadku modeli z mechanicznymi zaworami hydrauliki zewnętrznej) ułatwia podłączanie narzędzi.


Pobierz archiwum Zip Pobierz PDF