Produkty

Case IH definiuje kategorie autonomii i ogłasza rozpoczęcie programu pilotażowego

14 lut 2018

Pięć kategorii stanowiących ramę dla całego spektrum automatyzacji. Pierwsza próba na polu we współpracy z Bolthouse Farms, oddziałem Campbell Soup Company.

 

Od czasu premiery autonomicznego pojazdu koncepcyjnego Case IH rozwinęła tę technologię i jeszcze bardziej sprecyzowała sposób, w jaki automatyzacja i autonomia odnoszą się do rolnictwa. Przedstawiciele marki przeprowadzili dyskusje z Klientami na całym świecie, by wspólnie przeanalizować możliwości wprowadzenia tej technologii do rolnictwa, tak aby zapewnić maksymalne korzyści ich przedsiębiorstwom. Obecnie, w ramach programu „Autonomia i automatyzacja”, Case IH przeprowadza badania oraz pilotaż funkcjonowania technologii autonomicznej w scenariuszach pisanych przez prawdziwe życie.

– Gdy w 2016 r. premiera koncepcyjnego pojazdu autonomicznego pokazała światu możliwości oferowane przez pojazdy autonomiczne, były one właśnie jedynie koncepcją. Ten działający ciągnik stanowił dla nas pomost do rozpoczęcia dyskusji z rolnikami i przedstawicielami branży na temat technologii, jaka byłaby potrzebna dla zapewnienia wysokiej efektywności rolnictwa dziś i w przyszłości – mówi Robert Zemenchik, Globalny Manager Produktu Case IH AFS. – Jesteśmy gotowi, by zaprezentować zastosowanie automatyzacji i autonomii w sektorze rolnictwa oraz pokazać, w jaki sposób mogą one przyczynić się do udoskonalenia rozwiązań z zakresu rolnictwa precyzyjnego, które nasi Klienci już dziś stosują w swoich gospodarstwach.

Pięć kategorii autonomii dla rolnictwa
Poszczególne czynności wykonywane w gospodarstwach rolnych na całym świecie wymagają różnych poziomów automatyzacji. Dzięki szeroko zakrojonym badaniom z zakresu projektowania produktu w oparciu o potrzeby Klienta (CDPD) Case IH stwierdziła, że obecne i przyszłe potrzeby technologiczne dzielą się na pięć kategorii automatyzacji dla prac polowych w sektorze rolnictwa. Kategorie te oraz rodzaje powiązanych z nimi czynności to:
• Układ prowadzenia
• Koordynacja i optymalizacja
• Automatyzacja wspomagana przez operatora
• Autonomia nadzorowana
• Pełna autonomia

– Zgłębianie wydajności, jaką automatyzacja i ewentualnie pełna autonomia mogą zapewnić w każdej pracy na roli, jest fascynujące – mówi Zemenchik. – Logika, którą kierowaliśmy się przy doborze kategorii ma za zadanie zobrazować możliwości. Nie są one linearne, a do danej floty można zaimplementować więcej niż jedną kategorię jednocześnie. Na dzień dzisiejszy wielu Klientów operuje już w kategorii Układ prowadzenia i/lub Automatyzacja wspomagana przez operatora.

Pięć kategorii zdefiniowanych przez Case IH rozpoczyna się od zautomatyzowania specyficznych zadań wykonywanych przez jakiś element osprzętu. Marka Case IH przetarła szlaki, dostarczając w 1990 roku producentom technologii automatyzacyjnych układ automatycznego prowadzenia AFS AccuGuide™, i po dziś dzień opracowuje coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak AFS AccuTurn™ – układ automatyzacji skrętu na uwrociu, czy AFS Soil Command™ – technologię czujników rozsadnika.

 

Badania i prace pilotażowe nad technologią autonomiczną na polu
W 2018 r. Case IH rozpoczyna współpracę z Bolthouse Farms nad programem pilotażowym ciągnika autonomicznego. Celem programu jest zrozumienie, jakie zastosowanie może znaleźć technologia autonomiczna oraz w jakim stopniu odpowiada ona na rzeczywiste wymagania związane z pracą na roli.

– Jedyną możliwością sprawdzenia wykorzystania technologii autonomicznej na roli jest właśnie przeprowadzenie badań pilotażowych na polu, podczas których rolnicy użytkują te technologie w swoich własnych gospodarstwach, włączając je do swojej floty i kierując ich codziennymi czynnościami – stwierdza Zemenchik.

Jako jeden z największych producentów marchwi w Północnej Ameryce, firma Bolthouse Farms pracuje w trybie całorocznym, uprawiając szeroki areał ziemi położony w czterech stanach i Kanadzie. Skoncentrowanie na tej kwestii oraz otwartość firmy na zaawansowane technologie, w połączeniu z jej pragnieniem zwiększenia wydajności produkcyjnej sprawiło, że stała się idealnym kandydatem do badań pilotażowych w programie Case IH „Autonomia i automatyzacja”.

Program pilotażowy będzie się skupiał w pierwszej kolejności na pracach kultywacyjnych i głębokiej orce – stanowiących wysoce powtarzalne czynności prowadzone przez Bolthouse Farms przez cały rok – oraz niewielkiej flocie autonomicznych ciągników Steiger® Quadtrac® ciągnących bronę talerzową True-Tandem™ czy spulchniacz tarczowy Ecolo-Tiger®. Pozwoli to ocenić autonomiczne sterowanie maszynami w szeregu zastosowań związanych z orką, w zestawieniu z różnymi rodzajami gleby, warunkami meteorologicznymi oraz czynnościami wykrywania i percepcji.

– Jednym z podstawowych celów jest uzyskanie informacji zwrotnych pochodzących z danych agronomicznych i od operatora na temat wykorzystania technologii automatycznej w rzeczywistych warunkach rolnych, dzięki czemu Case IH będzie mogła dalej rozwijać i dopracowywać swoje systemy kontroli technologicznej i optymalizacji maszyn – dodaje Zemenchik. – Ponadto będziemy mogli dowiedzieć się od Bolthouse Farms, jakie wykorzystanie oni wyobrażają sobie dla automatyzacji i autonomii – być może o czymś jeszcze nie pomyśleliśmy.

Brian Grant, Vice Prezes ds. Rolnictwa w firmie Bolthouse Farms, postrzega program pilotażowy ciągnika autonomicznego jako szansę na opracowanie nowych sposobów, które pozwoliłyby firmie osiągnąć jeszcze większą efektywność i zapewnić dobrej jakości żywność dla rosnącej populacji globalnej.

– Właśnie zaczynamy grać w grę „co, jeśli?”, w której pytamy siebie oraz inżynierów Case IH, co ciągniki autonomiczne mogą zrobić – mówi Grant. Odpowiedź na te pytania jednak to nie „jeśli”, a „kiedy”.

Case IH będzie okresowo przekazywać najnowsze informacje na temat przebiegu programu pilotażowego.


Pobierz archiwum Zip Pobierz PDF