Produkty

Nowy flagowy model wielkogabarytowej prasy kostkującej serii LB marki Case IH o wysokim stopniu zgniotu w sezonie 2020

09 lis 2019

Model prasy LB436 HD pozwala osiągnąć o 22% większy stopień zgniotu niż alternatywny model LB434 XL przy tym samym wymiarze beli 120 x 90 cm. Nowości i udoskonalenia obejmują podbieracz, układ przeniesienia napędu, system regulacji stopnia zgniotu i technologię wiązania beli. Innowacyjne nowe supłacze pozwalają zwiększyć stopień zgniotu, a technologia ciągłego wiązania ogranicza straty sznurka. Mniejsza liczba bel z hektara i uformowanych
z danej ilości roślin ogranicza zakłady na transport i przeładunek.

 

Rolnicy i firmy usługowe dążące do zwiększenia ilości materiału roślinnego w każdej beli, aby ograniczyć prace przeładunkowe i koszty transportu z radością powitają przygotowany na sezon 2020, najnowszy model prasy kostkującej Case IH LB 4 XL. Dzięki kompletnie nowej konstrukcji
i podzespołom model prasy LB436 HD może formować bele o stopniu zgniotu o nawet 22% wyższym niż należący do tej samej serii model LB434 XL, który formuje bele o takich samych wymiarach 120 x 90 cm.

Wśród unikalnych cech modelu LB436 HD na uwagę zasługują nowa główna przekładnia i przekładnia pośrednia z zabezpieczeniem przed przeciążeniem, zapewniająca przenoszenie dużej mocy w sposób bezpieczny dla układu przeniesienia napędu. Ponadto konstrukcja innowacyjnego nowego systemu supłaczy pozwala zwiększyć wydajność przy jednoczesnej eliminacji zaśmiecania pola i bel. Prasa LB436 HD jest w pełni kompatybilna z magistralą ISOBUS klasy 3, dzięki czemu nie tylko można ją sterować z kompatybilnego ze standardem ISOBUS wyświetlacza w kabinie ciągnika, lecz dodatkowo prasa może sterować ciągnikiem i np. zwiększać jego prędkość jazdy do przodu w miejscach, gdzie pokos nie jest gęsty, i w ten sposób automatycznie zwiększyć szybkość pracy.

 

Konstrukcja o wysokiej wytrzymałości

Konstrukcja podwozia prasy LB436 HD opiera się na ramie o wysokiej wytrzymałości i została stworzona pod kątem obciążeń wynikających z formowania bel o wysokim stopniu zgniotu. Do ramy przykręcona jest krótka belka zaczepowa, która poprawia widoczność i zwrotność i którą można
z łatwością dostosować do różnej wysokości zaczepu ciągnika, natomiast górna część komory podawania jest zintegrowana w konstrukcji. Użytkownik zyskuje na minimalizacji obciążenia prasy
i ciągnika.

 

Podbieracze zapewniają płynniejsze, szybsze i dokładniejsze zbieranie materiału roślinnego

Będący na wyposażeniu prasy LB436 HD podbieracz o szerokości 2,35 m jest wyposażony w górną rolkę wspomagającą z napędem mechanicznym oraz rolkową osłonę przeciwwiatrową, co zapewnia efektywne podawanie materiału roślinnego nawet z dużych pokosów. Spiralne palce ze stali mają średnicę 5,5 mm. W odróżnieniu od innych modeli pras Case IH z czterema listwami palcowymi w tym modelu zastosowano pięć listew palcowych, aby osiągnąć szybkie i dokładne podbieranie roślin przy pracy z najwyższą wydajnością. Obracane koła podporowe podbieracza stanowią wyposażenie opcjonalne.

Płynny przepływ materiału roślinnego usprawniają nowe, wykonane z polietylenu osłony palców podbieracza o gładkiej powierzchni minimalizującej tarcie; nie posiadają one zakrzywionych krawędzi, co zapewnia płynne podawanie roślin przez przenośniki ślimakowe. Zastosowanie polipropylenu, który charakteryzują wysoka elastyczność i minimalne odkształcenia, wydłuża także żywotność osłon.

 

Sieczkarnia rotorowa jako seryjne wyposażenie

Prasa LB436 HD posiada jako wyposażenie standardowe sieczkarnię rotorową marki Case IH, składającą się z 29 noży i mechanizmu aktywacji noży, który pozwala na włączenie 7, 8, 14, 15 lub 29 noży. Noże posiadają indywidualne zabezpieczenie, a wybór noży jest wyświetlany na monitorze kabinowym.

 

Więcej materiału w każdej beli - nowy wymiar stopnia gęstości

Przy rozpoczęciu belowania należy wybrać obroty WOM wynoszące 850 obr/min. Koło zamachowe prasy przyśpiesza dwustopniowo - od 0 do 684 obr/min, a następnie od 684 do 1244 obr/min. Komunikat na kompatybilnym ze standardem ISOBUS monitorze ciągnika informuje o możliwości włączenia drugiego biegu i wtedy prędkość obrotową silnika ciągnika można zwiększyć, aby osiągnąć prędkość WOM 1000 obr/min, co pozwoli zwiększyć prędkość obrotową koła zamachowego prasy do 1445 obr/min. Sterowanie za pomocą magistrali ISOBUS sprawia, że operator ma pełne informacje
o głównych funkcjach prasy i może nimi sterować. Atutem monitora AFS Pro 700 ISOBUS marki
Case IH jest nowy układ elementów sterujących, bardziej przyjazny użytkownikowi i ułatwiający obsługę.

Prasa LB436 HD posiada regulowaną komorę wstępnego zgniotu zabezpieczoną bezpiecznikową śrubą oraz tłok o maksymalnej prędkości roboczej 48 suwów/min. Posuw tłoka jest dłuższy niż
w modelu LB434 XL, co pozwala przesuwać materiał roślinny głębiej do komora prasy i zapobiegać kolizji z poprzednią warstwą podczas podawania; siła docisku tłoka, który zabezpieczają dwa nowe drążki korbowe, została zwiększona w porównaniu z modelem LB434 XL o 150%. Zmiana położenia przytrzymywaczy siana zapewnia lepszy uchwyt każdej warstwy, natomiast nowe amortyzatory redukują poziom hałasu. Kanał zgniotu jest dłuższy i gdy w aktualnie oferowanych modelach dwa siłowniki odpowiadają za stopień zgniotu, w prasie LB436 HD zastosowano siedem siłowników
z większymi pierścieniami dociskowymi. Każdy z tych elementów ma za zadanie zwiększenie ilości materiału roślinnego podawanego za każdym posuwem siłownika przy podawaniu do komory prasy, aby osiągnąć maksymalną wydajność.

Na pośredniej przekładni zamontowane są dwie pompy systemu regulacji stopnia zgniotu. Pierwsza zapewnia standardowe natężenie przepływu przy ugniataniu, a druga wysokie do szybkiego zamykania drążków naprężających. Ten system zapewnia utrzymanie ciśnienia w komorze prasy po wyłączeniu WOM i silnika ciągnika. W tylnej części, pierścień dociskowy nowej konstrukcji zapewnia lepsze sterowanie drzwiami w systemie zgniotu i pozwala szybciej jej zamykać. Każde z bocznych drzwi jest sterowane przez parę siłowników hydraulicznych podwójnego działania, natomiast trzy kolejne są odpowiedzialne za górne drzwi. Długość beli można regulować za pomocą nowego elektrycznego systemu sterowania umieszczonego z boku maszyny.

 

Ekonomiczne i ekologiczne zalety innowacyjnego supłacza TwinePro

- Nowy system supłaczy TwinePro wyróżnia wiele zalet, które doceni nie tylko operator i właściciel, lecz które także są korzystne dla bydła i środowiska naturalnego - wyjaśnia Maxime Rocaboy z marki Case IH.

- Wśród głównych zalet należy wymienić zapobieganie zanieczyszczeniu paszy i środowiska naturalnego poprzez wyeliminowanie ścinków sznurka, które mogłyby wylądować w paszy i na polu. Supłacze TwinePro pozwalają osiągnąć znacznie większą odporność na rozciąganie i wyższą dzienną wydajność dzięki większej efektywności belowania przy zmniejszonym ryzyku rozerwania sznurka.

W nowym systemie supłaczy zastosowano zmodyfikowane igły i nowy system cofania strzemiączka igły. Sześć supłaczy TwinePro modelu LB436 HD zamontowanych jest na bardziej wytrzymałej ramie, a elektryczne wentylatory dbają o utrzymanie czystości systemu; supłacze wykorzystają proste rozwiązanie do zawiązania wytrzymałego węzła z pętelką, dzięki czemu operator może osiągnąć najwyższy stopień gęstości przy stosowaniu wielu rodzajów sznurka bez ryzyka rozerwania beli. Wiązanie węzła w pętelkę eliminuje resztki sznurka w prasie, a zatem zwiększa jakość paszy, a także i na polu, dzięki czemu ograniczony jest negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Wśród głównych elementów systemu należałoby wymienić nowy trzeci mechanizm krzywkowy, który umożliwia obrót trzeciego haka tnącego w celu zwolnienia węzła z pętelką. W systemie zastosowano także nowy krążek prowadzący sznurek z zewnętrznymi dwoma karbami zamiast czterech, który zmniejsza docisk sznurka przy formowaniu drugiego węzła, ze zintegrowanym sworzniem podnoszącym wspornik krążka prowadzącego sznurek, pozwalającym na ześlizgnięcie się sznurka
z krążka bez jego przycinania. Napęd krzywkowy supłacza zapewnia napęd krążka prowadzącego sznurek, haka tnącego i ramienia noża.

- Po zawiązaniu pierwszego standardowego węzła supłacz TwinePro wiąże drugi węzeł z pętelką, zapewniając większą stabilność beli - wyjaśnia Maxime Rocaboy.

- Ten węzeł z pętelką nie tylko zwiększa wytrzymałość wynoszącą wg producenta sznurka, firmy TAMA, nawet 30% więcej, co pozwala zwiększyć efektywność i wydajność belowania, a ponadto pozwala formować dobrze związane bele o standardowym stopniu zgniotu przy użyciu tańszego sznurka lub bele o większym stopniu zgniotu przy użyciu standardowego sznurka.


Wybór funkcji sterowania hydraulicznego

Do standardowych elementów instalacji hydraulicznej należą ręczne funkcje hydrauliczne oraz elektrohydrauliczne sterowanie półką noży i nożami oraz podnośnik hydrauliczny pojedynczego działania. W opcjonalnym pakiecie komfortowym tymi funkcjami można sterować elektrohydraulicznie za pomocą złącza „Power Beyond”. Umożliwia to obsługę pięciu funkcji hydraulicznych prasy - ciśnienia, powrotu, wykrywania obciążenia, dwuobwodowego podbieracza i podnośnika - oraz dodatkowe sterowanie funkcjami hydraulicznymi z kabiny, w tym sterowanie pochylnią bel, wyrzucaniem bel i blokadą kół.

 

Nowy układ osi zapewnia płynniejszą i bezpieczniejszą jazdę

Prasa LB436 HD posiada jako seryjne wyposażenie oś tandemową. Aby uniknąć tarcia podczas skrętów, tylna oś obraca się do maks. 15 stopni, lecz w razie potrzeby można ją zablokować. Jako opcja dostępna jest hydrauliczna blokada.

Nowością w prasie LB436 HD jest hydrauliczne zawieszenie osi tandemowej. Prasy posiadające je nie tylko poruszają się płynniej, lecz ponadto minimalizują przenoszenie obciążeń na ciągnik i operatora oraz pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa. Będący seryjnym wyposażeniem prasy pneumatyczny układ hamulcowy zapewnia bezpieczne zatrzymanie przy szybkiej jeździe. Jako ogumienie dostępne są opony o wymiarze 600/50 R22.5 i 600/55 R26.5, zapewniające maksymalną powierzchnię kontaktu z glebą i jej ochronę przy zachowaniu szerokości prasy poniżej 3,0 m wymaganą do jazdy po drogach.

 

Ułatwienia przy serwisowaniu

Maskę i boczne panele prasy LB436 HD można z łatwością podnieść w celu wykonania prac konserwacyjnych i załadunku rolek sznurka. Wśród udoskonaleń mających na celu ułatwienie
i przyśpieszenie serwisowania prasy należy wymienić nowe oświetlenie w technologii LED do prac konserwacyjnych i nowe reflektory robocze LED. Nie tylko zwiększają one bezpieczeństwo pracy po zmroku, lecz ułatwiają uzupełnianie rolek sznurka i wykonywanie prac serwisowych i konserwacyjnych nocą. Do czyszczenia prasy służy dostępny w dziale części zamiennych system przedmuchiwania powietrzem, natomiast takie elementy jak system ważenia podczas jazdy, kamera, czujnik wilgotności, funkcja mapowania danych i system telematyczny oraz funkcja wyrzucania całej lub niedokończonej beli mogą być na życzenie montowane fabrycznie.


Pobierz obraz Pobierz PDF