Marka

BACK TO LIFE, CZYLI REKONSTRUKCJA PONAD 100-LETNIEGO CIĄGNIKA CASE 150!

25 lis 2021

​​​​​Nie dość, że 116-letni, to jeszcze można by rzec, że limitowany – na całym świecie powstało zaledwie 9 sztuk tego napędzanego parą majstersztyka! A mowa oczywiście o jednej z klasycznych maszyn ze stajni Case – odrestaurowanej w ostatnim czasie przez amerykańskiego inżyniera Kory’ego Anderson’a jednostce napędowej Case 150.

Zawsze o krok przed innymi!

Już w roku 1905, kiedy powstał wspomniany ciągnik, marka Case rewolucjonizowała technologiczne rozwiązania rolnicze. Niezwykły ciągnik zaskakiwał wszystkich niespotykanym silnikiem parowym o mocy 150 km. Dzięki wykorzystaniu przekładni pomocniczej, pojazd mógł ciągnąć duże obciążenie na zaskakujące odległości, z prędkością nawet do ok. 9 km/h. Wiele z rozwiązań zastosowanych w Case 150, czy też technologia opracowana przez twórców tej niezwykłej maszyny, po prostu wcześniej nie istniała, a praca w gospodarstwie opierała się na wykorzystaniu siły konia. Nowa technologia, umożliwiła wykonywanie dużo więcej pracy w dużo krótszym czasie. Dlatego właśnie jeden z amerykańskich inżynierów wraz z pomocą swoich współpracowników postanowił podtrzymać pamięć o tak niezwykłych osiągnięciach ludzkości w dziedzinie maszyn rolniczych oraz pojazdów napędowych.

Trafił swój na swego

Rodzice Andersona od zawsze pasjonowali się rekonstrukcją tego rodzaju silników, a ich w pełni wyposażony warsztat był jednym z bodźców, który skłonił inżyniera do podjęcia wyzwania. Rekonstrukcja ważącej nawet do 50 ton maszyny, zajęła całemu zespołowi 16 miesięcy ciągłej pracy, a sam projekt bazował na archiwalnych szkicach i dawnych konspektach inżynieryjnych.

Wysiłek nie poszedł na marne

W końcu, po miesiącach ciężkiej pracy, udało się. Pełnowymiarowa replika stworzona przez zespół Anderson’a waży 37 ton, a jej długość to 7,6 metra. Bazując na słowach inżyniera – tak naprawdę każdy jej fragment stanowił wyzwanie, nawet elementy nadwozia czy tylne koła. Jej silnik przystosowany jest zarówno do spalania drewna jak i węgla, a maksymalna prędkość nośnika na wysokim biegu wynosi 9 km/h. Maszyna w ruchu robi ogromne wrażenie! Poniżej znajdziecie pełen materiał wideo.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wgkwBsCj_Us&t


Źródło: KORY ANDERSON / YOUTUBE CHANNEL